środa, 5 października 2016

Tożsamość jest matką WspólnotyAkt urodzenia Marcjanny Dębowskiej z domu Sitek znajduje się po prawej stronie pod numerem 9.
Od pewnego czasu buduje drzewo genealogiczne rodziny Dębowskich.  Dzięki nowoczesnym serwisom internetowym można w podstawowym pakiecie (dostępnym za darmo) odtworzyć wielopokoleniową historię własnej rodziny.  Na stronach Archiwum Państwowego mamy do dyspozycji  wyszukiwarki za pomocą, których można dotrzeć do zeskanowanych metryk:  urodzenia, małżeństwa i zgonów, sięgając daleko wstecz - do XVII a nawet XVI wieku. Wiele z tych zasobów jest zindeksowanych dzięki żmudnej pracy archiwistów co umożliwia szukanie po nazwisku, dacie np. urodzenia itd. Dawne zbiory są niestety w języku zaborców np. po rosyjsku lub niemiecku. Często jednak nazwiska i imiona w nawiasach podawane są w języku polskim. Niedawno udało mi się dotrzeć do aktu urodzenia mojej prababki Marcjanny Dębowskiej z domu Sitek.  Skan aktu urodzenia umieściłem powyżej.
Dużą pomocą jest również program Źródło – Centralny System Rejestrów Państwowych, dzięki któremu możemy np. złożyć  wniosek o wydanie kopii aktu małżeństwa lub aktu urodzenia w dowolnym urzędzie na terenie kraju. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz