czwartek, 29 czerwca 2017

Nazwisko Dębowski


        Własnoręczny podpis Stanisława Dębowskiego na akcie ślubu z 1928 Janiny Dębowskiej i Józefa Niewczasa.
 
W przedłużaniu nazwiska Dębowski w naszej rodzinie, tylko Stanisławowi – najstarszemu synowi Antoniego i Pauliny, sprzyjało szczęście. Jego brat Antoni miał same dziewczyny natomiast najmłodszy Kazimierz - jedynego syna Zbigniewa, który zginął w Powstaniu Warszawskim, nie pozostawiając potomka. 
W następnych pokoleniach nazwisko Dębowski przedłużali tylko synowie Stanisława: Edward i Tadeusz oraz ich potomkowie. Tadeusz i jego zstępni na skutek pomyłkowego wpisu w urzędzie stanu cywilnego noszą nazwisko Dembowski co było w tamtych czasach częstym przypadkiem. W alfabecie rosyjskim nie ma literki ę więc w aktach metrykalnych ksiądz zapisywał nazwisko tak jak słyszał czyli дэмбовски dodając najczęściej w nawiasie polską wymowę nazwiska. Na dokumentach metrykalnych występują różne własnoręczne podpisy z błędami w pisowni np. Dęmbowski, Dembowski, Dęboski.
Od urodzenia Antoniego Dębowskiego minęło 167 lat, w obecnym czasie rodzi się już siódme pokolenie Dębowskich. Obecnie osób żyjących płci męskiej w naszej rodzinie noszących nazwisko Dębowski jest - 23. Najmłodszym Dębowskim jest - mój wnuczek Michał Dębowski(2016), syn Mateusza i Aleksandry a najstarszym - mój ojciec Sylwiusz (1939) a w linie żeńskiej - Halina Dębowska-Śliwa (1934).
Dla porównania w ogólnopolskiej bazie PESEL wg. stanu na rok 2015 było 9745 osób noszących w Polsce nazwisko Dębowski/Dębowska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz